NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY - KRÁLÍČEK V NOVÉM DOMOVĚ

Jakékoliv kopírování textu je ZAKÁZÁNO - autorská práva !

CHCI ABY SE KRÁLÍČEK MAZLIL, aneb JAK NA MANIPULACI 

Mýtus, žádné živé zvíře není predisponováno zejména pro mazlení. pod pojmem mazlení si každý představuje leccos. Tahání v náruči sem a tam může tolerovat  maximálně mládě do pohlavní dospělosti než se  začnou bouřit hormony a při urputné  maniulaci se můžou bránit i mláďata. Pokud chcete zabavit děti, poříďte plyšáka, tomu to vadit jistě nebude, a děti nebudou zklamané z pokousání a poškrábání kterou projeví živý králíček v nevoli s  jeho pomyšlením, zase mě bude tahat. Králík který věří, se nechá pohladit, vzít do náruče, hladit. Manipulace musí být maximálně jemná, žádné tísnivé sevření, avšak pevný úchop je důležitý, aby vám králíček nespadl, dokud nebudete mít veškerou jisotou, je nejlepší manipulovat s ním u země, kdyby spadl tak nespadne z výšky a nemůže se zranit a zradit na další manipulaci. Věřte že jakákoliv manipulace bude-li králíkovi nepříjemná bude se jí příště stranit a bude si toto pamatovat velmi dlouho. Králíka chce zvedat denně pro rychlé navázání ochočení s novými lidmi ale ne často. Přílišné vnucování se králíkovi, časté příležitostné hlazení, pokud ve Vás ještě nevěří a máte ho chvíli, časté zvedání, začíná postupně v králíkovi zvedat hladinu nevole, která se projevuje útěkem, uhýbáním, škrábáním. Někdy i tak králík nemá náladu a chce raději běhat. Tady je zase důležité  ho vychovávat a pokud již naznačím že s králíkem mám záměr manipulovat musím toto dotáhnout, ovšem po pár vteřínách až minutách klidu tuto manipulaci ukončuji abych se nestal svému parťákovi nepřítelem. Nejvíce si králíka ochočite ze země, kdy si ho moc všímat nebudete a králík po čase zjistí, že by mohl mít ve vás super kamaráda. Tady si pod pojmem mazlení já představuji to že králík přijde k vám lehne si na zem a nechá se dlouho hladit kdy se rozplácne až na tzv. placičku. Nebuďte sobečtí, máte li rádi svého králíka dopřejte mu volnost a svobody, proč ho pořád vláčet v ruce, proto musíte mít živé žvíře? Koukejte na potřeby i vašeho kamaráda. Avšak manipulaci musí tolerovat, tato manipulace by měla trvat maximálně pár minut., ideálně 1-2 minuty. 

KOUŠE NA CO PŘIJDE

 
Ano je to králík, živý tvor v domácnosti, může kousat vše, kabely, rostliny - životu nebezpečné králíkovi, Nábytek, zeď, knížky, povlečení, koberec, oblečení.  Pokud chcete králíka do bytu s tím vším raději počítejte. Buď chce mít vše z dosahu nebo mít velké obytné prostory. Tvrdé kartonové krabice s různými vystříhanými otvory dobře králíky zabaví na dlouhou dobu. Králíka nelze vychovat jako psa. Trestání králíka dobře zvažte a vůbec ho nedoporučuji, může se již na celý králíčí život před vámi uzamknout a vztah s nim již nikdy nenavážete. 

A ZASE TO KRMENÍ VERSUS SENO !

Chápu, konečně máte vysněné někdy první zvířátko, králíčka a chcete mu dopřát jen to nejlepší, vejdete do chovatelských potřeb kde to různými pamlsky pro králíky jen hýří. Bohužel dnes a pomalu denně, za roky své chovatelské praxe, po velké a urputné snaze všípit do hlavy majitelům že většina těchto pamlsků se sice vyrábí byť je to pouze byznys a pro zdraví králíka absolutně nevhodný. Že pro zdravé trávení a zdravé zuby je nejdůležitější konzumace sena a bylinek až v 90% zastoupení stravy. Zpráva po pár dnech králíčka v novém domově, on má průjem, sedí smutný, jak mu můžu pomoci, pojedeme na veterinu, aha dnes měl jen půlku jablka, kousek brokolice a kousíček mrkve, ano to vadí králíček nemá uzpůsobené travení pouze na zeleninu a tomu mládětí se teprve to trávení vyvíjí, říkala jsem že musí hlavně seno a zeleninu teď vůbec, maximálně po pár dnech kolečko mrkvičky. Ano teď má rozhozené trávení a mikroflorů která se u takhle malého mláděte srovnat už nemusí, může i umřít. Telefonní hovor tak jsme museli na zákrok na broušení stoliček, dělaly se mu tam takové háčky, a jedl seno ? no psíš ne, on ho odmala moc nechtěl, aha, já říkala že musí hlavně seno, no to on ho měl k dispozici, ale nechtěl ho.  no musí ho ale i jíst, minimálně jedny jesličky denně, cože tolik, no tak to nejdel od mala ho nechtěl, tak jste mu měli dávat méně krmení asi jste ho dávali moc, no když on měl pořád hlad, a oni řákali že nemůže být o hladu. Oni říkali a kdo je tu chovatel, ten říkal hlavně seno. No teď ho nemůžeme rozkrmit snad nám neumře, my to mysleli dobře,, teď už víme že musí hlavně seno.  Kvalitní seno doplněné o bylinky, voňávé a zelené po trávě, Ostatní je pouze doplněk v podobě cca 2 lžic denně včetně zeleniny ! Tady se to pak samozejmě liší podle kondice atd, viz článek KRMENÍ. Navíc málo kdo může dopřát králíkovi opravdu na desítky metrů volný výběh, takže tady chce myslet i do budoucna, aby z různých pochutin králík moc neztučněl, což nepřispívá zdravotnímu stavu ohledně jater a srdce. 

WC a KRÁLÍK versus  DOSPÍVÁNÍ a ZMĚNA POVAHY

Pokud máte to štěstí a snahu toto udržovat(tím myslím každodenní čištění, dotaz on to má za dva dny kompet špinavý, je nějaká podestýlka co vydrží déle, je vskutku neadekvátní) bude Vám již mládě chodit čůrat do toaletky,  u králíka toto ale není samozřejmost. Není to o tom, že budu nešťastný z toho že krállík wc nepoužívá, ale o tom, že můžu být šťastný za to že králík chodí čůrat do wc, a v této větě je opravdu moudro. Takže dotazy tipu a co ty bobky jsou všude, si nechte., bobky můžete sesbírat. Pokud je váš králík opravdu formát umí do záchodu dávat i bobky, což se může měnit během roku se zvyšováním a snižováním hladiny harmonů. Problém někdy může být že králíček hned v novém domově má velké prosotry pro volný pohyb a tak je pak s vyhrazeným wc zmatený, kdy chce prostor navyšovat postupně a určitě pořídit i jedno wc mimo klec na volný pohyb. Rovněž doporučuji stranit se necháváním králíka na sedačce a posteli, kdy měkké opravdu láká k vykáléní, a z tohoto zlozvyku se pak lehce stává reflex kterého je těžké se zbavit, od začátku tedy učím králíka dávat okamžitě dolů jakmile si vyskočí sám a tím předcházet problémům do budoucna, Takže pokud králík zvládá byt čistotný do začátku pohlavní dospělosti, označovaného laicky jako puberta pro snažší pochopení, kdy u každého králíka přichází jinak rychle, někdy již po 3. měsíci života, obvykle mezi 4.-5. měsícem života a někdy i déle, Začne vás nejdnou králík zlobit a wc používat málo i na čůrání, může ho přestat používat úplně, značí všude kde se dá hned po vypuštění z klece a to nejen bobky ale i močí jak u samců tak samic. To může mít různě velkou intenzitu, od nepatrného zjištění až po hodně velký problém. Dávají tím jasně najevo, kde jsi, jsem již připravený na páření. Pokud je problém hodně intenzivní a volný pohyb králíka je v tomto případě velký problém, doporučuji po pár měsích kdy by se měli hormony zklidnit a nepřejde li vše do původního stavu kastraci. Při kastraci se zbaví tělo hormonů a králík pak nemá velkou potřebu značení. Pokud jste do puberty nestihli s králíkem navázat kontakt o důvěře, může nastat problém i s komunikaci, kdy při vašich nevhodně načasovaných gestech a opečování způsobíte problém který může vést z vašeho pohledu k agresi králíka. v tomto případě není o čem uvažovat a kastrace je nejlepší řešení dokud je králík ještě mladý. Navíc v intenzivnějším značkování přichází tento problém pravidelně několikrát do roka i u samiček které toto mají většinou spojené s pravdielnýmí falešnými březostmi a trháním velkého množství chlupů, kdy kastrace zmenší zdravotní riziko do budoucna.