Pohyb

Pravidelný každodenní pohyb je důležitý, prospěšný dobrému zdravotnímu stavu !!!

Pokud si králíčka chcete pořídit, musíte mu dopřát minimálně 1hodinu volného pohybu denně !!! Kdo si pořizuje králíčka s tím, že bude zavřený celý život v kleci, nebo ho pustí na chvíli o víkendu, ať si raději pořídí křečka. Takový králíček který je pořád zavřený, může lehce začít být nemocný nebo i dokonce agresivní, navíc vás nenechá ani vyspat a bude hlodat celé noci do mříží.

Králíčka necháme naočkovat proti smrtelným králičím nemocem MORU a MYXOMATOZE ještě před tím než s ním začneme chodit ven. Ideálně okolo 3.měsíce věku života, kdy již je králíček dostatečně na vakcinu silný.

Velkou pozornost musíme věnovat kolísání teploty. To znamená např. že králíčka ubytovaného v bytě nebudeme při prudkém ochlazení venku pouštět na balkon, kde bude vylehávat a snadno se nám nastydne. Naopak králíčka ubytovaného venku v kotci nebudeme při nízkých teplotách brát domů, kde se s nim budeme mazlit a pak ho vyšoupneme z tepla opět do zimy, kde nám s největší pravděpodobností nastydne.

Po bytě

Králíček nesmí mít volný přístup ke kabelům a pokojovým rostlinám, hrozí zasežení elektrickým proudem a otrávení jedovatou rostlinou. Králíčci jsou rychlý, to neohlídáte.

Králíček může kousat kde co, pokud nám hodně záleží na určitém nábytku, pouštíme králíčka  buď  pouze pod dozorem nebo zamezíme přístupu k tomuto nábytku.

Na postroji venku

Nejdříve králíčka necháme navyknout na postroj samotný bez vodítka na volno v bytě.

Ven ho bereme pouze za hezkého počasí, zem nesmí být mokrá a studená, ovšem ani nadměrné sluneční záření není ideální, tady hrozí i úpal, tudíž střídáme slunce a stín  podle teploty venku.

Králík není pes, tudíž nemůžeme toto od něj očekávat, nebude chodit on za námi, nýbrž my za ním jako by na vodítku ani nebyl !!!!

Odneseme ho do čistého prostředí.

Pozor musíme dát na psy !!!

Venku

S ohledem na počasí králík ubytovaný nastálo venku snese více než ten z bytu.

Při nepřízni počasí jako je  mokro, větší vítr, zima, můžeme pustit králíčka na krátkou dobu než se vyběhá, jakmile zaujme polohu lehu zase ho schováme.

Naopak při vyšších teplotách a slunných dnech musíme poskytnout možnost úkrytu před deštěm a přímým slunečným zářením a dáme k dispozici misku s vodou.

U výběhu musíme mít na paměti,  že králík je skokan a může výběh jak přeskočit, tak podhrabat, také může vaši zahradu navštívit jiný predátor např. kočka, kuna, létající dravec. Pokud králíčka tedy nehlídáme, opatříme výběh pletivem shora.

Při pouštění králíčka po celé zahradě musíme brát v úvahu, že se nám může králíček zranit nebo nám utéct ze zahrady. Nevhodné předměty odstraníme a zkontrolujeme ploty. Pokud s králíčkem nemáme hodně dobrý kontakt, může se nám někde schovat a budeme ho pak dostávat domů celé hodiny.

Když vám náhodou králíček zmokne, není to ideální stav, co nejrychleji ho vysušíme ručníkem a necháme v teple, v suchu, bez průvanu, při velké nepřízni počasí vyměníme vodu za teplý, neslazený, bylinkový čaj.