Krmení

Obecně platí, že někdy méňě znamená více. U zdravých dospělých jedinců to nepřeháníme s překrmováním zejména granulí, krmných směsí, tvrdého pečiva a pamlsků, což může přispívat k problémům se zažíváním, k obezitě a tvorbě srdečních a cévních onemocněních. Nepřidáváme zbytečně zdravým dospělým jedincům s každodenním přísunem čerstvé zeleniny, ovoce, kvalitního sena a bylinek vitamínové a minerální doplňky. Nadbytek způsobuje závažnější zdravotní onemocnění zejména ledvin. A i králíček je šťastný když  pije čistou čerstvou vodu bez ochucování chemií !

Nikdy nedáváme mokré, příliš studené nebo plesnivé krmivo !!!!
Nikdy nekrmíme čokoládu atd. !!!

Strava králíčka musí být rozmanitá, ale jednoduchá zároveň !

Seno

Je hlavním prvkem ve výživě.

Kvalitní zelené, ne moc přesušené, neplesnivé, voňavé umístíme do jesliček tak, aby bylo k dispozici 24 hodin denně.

Je důležité na trávení a na obrušování zubů ! Obsahuje spoustu vitamínů a vlákniny.

Hlídáme jeho úbytek, jestli nemizí, snížíme krmnou dávku granulí.

Důležité je jeho skladování,  aby se neznehodnotilo, musí k senu vzduch.

Při sušení vlastního sena krmíme nejdříve odleželé seno po 3-4 měsících !!!! Dříve v senu probíhají sušící chemické procesy a v této době může být pro králíčky smrtelně nebezpečné jeho pojídání !

Granule

Kvalitní granule cca 2-4 polévkové lžíce denně podle aktivity králíčka, mláďatům, březím a kojícím samicím, králíkům ustájeným v zimě venku dopřejeme trochu více.

Ideální dávka je taková, kdy ubývá seno a v miskách nezbývá krmivo do dalšího krmení, ideálně rozdělíme krmnou dávku na ráno a večer. Nebo ranní dávka zelenina, ovoce a večerní dávka granule nebo obráceně.

V momentně kdy se začíná tvořit králíčkovi lalok pod bradičkou a máme problém králíčkovi nahmatat nějaké kosti, značí to nadbytek tuků, v tomto případě zahájíme dietu.

Granule obsahují již namíchané všechny důležité živiny v optimálním poměru, doplněné vitamíny a minerály.

Výhodou je, že králíček nemá možnost si vybírat co zbaští a co nikoli.

Nevýhodou, že nevíte většinou úplně přesně co jí.

Při přechodu ze stávajících granulí na nové je lepší dávku během několika dní namíchat, aby se předešlo nechtěnému průjmu.

NIKDY nekrmíme granule s obsahem kokcidiostik !!! Organismus by si na léčivo brzy navyknul a po delší době by kokcidie začli být rezistentní. A mohla by naopak kokcidioza propuknout.

Směs

Na trhu je celá řada směsí. Od kvalitních až po ty méně kvalitní.

Kvalitní směs by měla obsahovat např. ovesné, ječné, pšeničné vločky, kukuřičné, hrachové lupínky, trochu semínek slunečnice, svatojánský chléb, vojtěšku, bonusem je obsah bylinek, sušená mrkev, řepa, semenec.

Lněné semínko by se mělo krmit spíše povařené. Ve větším syrovém množství působí projímavě a může být pro králíčka až jedovaté.

Při volbě  krmit pouze směs, dbáme na rozmanitou stravu a doplnění vitamínů a minerálů v přírodní podobě.

Výhoda semínek je, že nejsou moc upravované jako granule do své finální podoby a zachovávají si přírodní obsah látek.

Nevýhodou může být, že si králíček vybírá a nechává zbytky, tady musíme být nekompromisní ! A ubrat krmnou dávku a nechat ho dovyjíst z misky všechno. Mohlo by se pak stát, že králíček začne vybírat např. jen semínka slunečnic které jsou hodně tučné a vy se slitujete nad tím hladovým kamarádem a půjdete mu koupit jen slunečnicová semínka, TAK V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ NE ! Krmení musí být rozmanité.

Obiloviny jsou méně vhodné, obsahují nadměrné množství škrobu, tudíž krmení pouze obilovinami je nevyvážené a s nadměrným příjmem energie, králíček přibývá na váze a s nadměrným množstvím energie pak neví kde řádit jako první.

Ovoce, zelenina

Dáváme vždy čerstvou a ne již uvadající, pokojové teploty.

Lepší je podávat oddělené od granulí.

Denně dáváme kousek omyté mrkve nebo jablka jako přísun vitamínů.

Dále vhodná např. brokolice, celer, kedlubna, řepa, petřel a to  kořen i listy, paprika, okurka, banán, hruška, jahoda,....

Přizpůsobíme vhodné množství, není - li králíček zvyklý příjímat zeleninu a ovoce, začínáme opravdu malými kousky a postupně ho navykneme. I zvyklému králíčkovi dávkujeme zeleninu a ovoce s rozumem, např. banán obsahuje spoustu cukru, je dobrý proti průjmu to znamená max. 1x  týdně dáme jako pamlsek kolečko banánu.

Vyzkoušet můžeme po kouskách celou řadu ovoce a zeleniny nejedovaté pro králíky.

Nedáváme salát a zelí, obsahuje nadbytek dusičnanu a králík se po něm nadýmá. Nebo pouze v minimálně omezeném množství jednou za čas.

Nezkonzumované ovoce a zeleninu nenecháváme do druhého dne !!! A vyhodíme, protože již může kvasit, tudíž se stává jedovatým.

Tráva

Obsahuje spoustu vitamínů a minerálů.

Ujistíme se, že není práškovaná a pokálená od jiných zvířat.

Pokud má králíček možnost ve výběhu vybrat si sám co si dá, měl by poznat co je jedlé a co nikoliv, pokud ho nedáme jen do plevelu.

Pokud králíčkovi trávu neseme do klece, začínáme od menšího množství a během pár dní dávku zvyšujeme. Ale i tady platí, že míň je líp. Při větším množství se králíček nadme a  může to způsobit i jeho úhyn!!! Případně trávu omyjeme a necháme osušit, aby nebyla při konzumování příliš mokrá. Podáváme  jen to, o čem jsme si jisti, že není jedovaté !!!! Tady to králíček už nepozná !!!

Sušené a čerstvé bylinky

Podáváme v zimě nebo králíčkům, kteří nemají přísun čerstvé trávy nebo jako obohacení krmné dávky. Výborná je celá řada bylinek. Např. fenykl, polníček, echinacea, jitrocel, šípek, čekanka, máta, meduňka, majoránka, oregano, bazalka, heřmánek, květ sedmikrásky, ostropestřec ( pozor na trny), okvětní lístky růže(ne z květinářství), měsíčku, slunečnice, listy maliny, jahody, ostružiny, břízy. Dále jednodruhová sušená pampeliška, jetel, kopřiva, vojtěška, nať petržele. JR Farm má na trhu široký výběr různých směsí.

Tip

Plody šípků obsahují především hodně vitamínu C a další důležité látky, velice vhodné pro dobrou obranyschopnost organismu. Trháme ideálně v říjnu, podáváme buď čerstvě natrhané nebo v usušeném stavu, cca 4 plody na krmení.

Pampeliška obsahuje spoustu zdraví prospěšných látek, vitamínů a minerálů, má zázračné léčivé účinky. Doporučuji celoročně obohacování krmné dávky, v létě v čerstvém stavu, v zimě v sušeném. A to listy, květ i kořen.

Listy ovocných stromů a lísky krmíme čerstvě suché nebo při opadávání ze stromu, obsahují spoustu vitamínů.

Tvrdé pečivo

Nedoporučujeme, králík jako býložravec nemá uzpůsobený trávicí trakt ke konzumaci živočišné bílkoviny - vejce a k nadměrnému příjmu obilovin - škrobu.

Větvičky např.z jabloně, hrušně, lísky.

Nikdy nesbíráme ze země. Dáváme živé větvičky. Lýko obsahuje spoustu vitamínů a prospěšné vlákniny. A usušené širší kousky podáváme na obrušování předních zubů.

Doplňky

Různé pamlsky pro králíky jako odměna - např. mléčné bombonky s vitamíny, různé obilné polštářky plněné bylinkami, ovocem a zeleninou, vojtěškové kroužky, bylinkové pamlsky, vyrábí se i s prebiotiky. Dáváme s rozumem v malé míře a sledujeme složení.

Minerální kolečko se solí a minerální kámen bez příchutě

Je dobré je mít v ubikaci k dispozici když má králíček něčeho úbytek aby měl  možnost si tyto látky doplnit.

Vitamínové a minerální doplňky do vody

 Např. Acidomid K okyseluje ph žaludku, ve kterém se pak hůře množí škodlivé bakterie. Optimin na posílení imunity, Amivit s obsahem minerálů a aminokyselin.

Další jiné preparáty s obsahem vitamínů a minerálů,  pro zdravého, nestresovaného králíčka s každodenním přísunem čerstvé zeleniny a ovoce a bylinek není potřeba, dáváme jednou za čas. Např. Roboran pro králíky v sypké formě, který zamícháme do granulí nebo Vit. C s minerály a vitamíny od Versele Lagy v tekuté formě přidáváme do vody.

Probiotika a prebiotika

Obsahují zdraví prospěšné mikroorganismy , které zajišťují optimální harmonii ve střevech.

Můžeme použít při problémech s trávením, průjmem a zácpou, při nemoci, po operacích, po používání  léků a antibiotik.

Např. Protexin Bio Lapis pro králíky, Rodicare.

Voda

Je nejdůležitějším a hlavním příjmem ve výživě.

Dbáme na její každodenní výměnu, v letních parných dnech měníme vodu za čerstvou a chladnější i několikrát denně. Ne však studenou !

V zimouhřivých dnech, kdy máme králíčka ustájeného venku a teplota klesá k bodu mrazu, dáváme vodu teplou.

Obsahuje spoustu minerálů. Záleží i na zdroji oblasti, vodovod, studna. A kvalita vody se tady může lišit.

Nemocným králíčkům, králíčkům v rekonvalescenci, březím, kojícím samicím, mláďatům v růstu nebo králíčkům pro zlepšení imunitního systému, můžeme do vody přidávat minerální a vitamínové doplňky, Možné je podávat i balenou, neperlivou minerální vodu, s vyšším obsahem vápníku ( který je vhodný pro březí, kojící samice a mláďata v růstu). Ovocné a zeleninové šťávy bez konzervantů. Bylinkové neslazené čaje jsou vhodné podávat teplé hlavně v zimních měsících.