Ustájení

V bytě 

Klec -  minimálně 100 cm dlouhá, 40 cm vysoká( aby v ní mohl králíček pohodlně panáčkovat) umístěná na klidném místě  s dostatkem přídělu denního světla, mimo radiátor a TV, hlavně mimo PRŮVAN! Ideálně ne do místnosti kde někdo přez noc spí, králíček je velice živý tvor i přez noc a velice rád kouše do mříží a hrabe na dně klece.

Podestýlka -  rohož ( kobereček) a rohový nebo obdělníkový záchůdek který naplníme dřevněnými válečky

Záchůdek -  takový aby si do něj králíček pohodlně sednul i až vyroste. Máme-li v kleci dostatek místa, zvolíme obdélníkový, králíček ho pak má menší šanci převrhnout, jak tomu bývá u rohového záchůdku. Ideální rozměr 34 x 24 cm.

Domeček - v bytě není podmínkou, avšak králíček má v případě pocitu ohrožení bezpečnou skrýš, mimo jiné si na něm rád hoví a pozoruje dění okolo sebe s patřičným nadhledem. Minimální rozměr 35 x 30 x 22 cm.

Jesličky na seno - umístíme do patřičné výšky tak, aby pro králíčka bylo konzumování sena pohodlné.

Napáječka - voda se mění každý den a kontroluje se její úbytek např. kulička v pítku se může zaseknout a králíček pak žízní. Umístíme tak, aby na ní králíček pohodlně dosáhl a naopak nekroutil si u pití krk. Pravidelně čistíme vnitřek štětkou. Výhoda napáječky je, že v ní voda zůstane čistá a neznečištěná od podestýlky.

Mistička na vodu těžká kameninová nebo betonová - výhodou je že se z ní králíčkovi lépe pije, nevýhodou že se rychle znečistí podestýlkou, králíček ji může převrhnout a pak žízní. Ideální je zkombinovat obě dvě varianty.

Kameninová nebo porcelánová miska na krmivo. Plastová není vhodná, králíček jí snadno převrhne a okusuje.

Venku

Ven můžeme umístit jen zvyklého králíčka nebo umisťujeme přez léto, aby měl králíček dost času připravit si na zimu zimní srst.

Kotec -  minimálně 80x70 cm nebo 100x60 cm s nepromokavou střechou, umístěný na závětrné straně, tam kde celý den nedopadá příme sluneční světlo. Buď rozdělený na denní a spací čast nebo umístíme domeček.

Domeček -  minimálně 30x35 cm a na výšku ideálně 22cm,  vyrobený ze dřeva. Do kterého umístíme dostatečné množství slámy, do které se při nepřízni počasí králíček rád zahrabe. Čím větší domeček, tím více ho musíme vycpat slámou, aby vznikla králíčkovi nora a pohodlně přečkal zimu. Samicím na porod musíme opatřit domeček daleko větší, ideálně 50 x 35 cm.

Podestýlka -  oproti bytu musíme králíčkovi poskytnout daleko větší množství podestýlky, hlavně v zimních měsících. Buď hobliny nebo kombinace hoblin se slámou.

Záchůdek - s dřevěnými válečky, dostatečně prostorný i pro dospělého králíčka. Ideálně obdélníkový 34 x 24 cm.

Jesličky na seno - v pohodlné výšce.

Napáječka, přez zimu miska na vodu co mrazem nepraskne. Hlídáme úbytek vody a funkčnost pítka. Umístíme do pohodlné výšky.

Kameninová nebo porcelánová miska na krmení.

 

 

Úklid podestýlky

Každý den uklidíme záchůdek, popřípadě odstraníme bobky a moč mimo něj malou lopatičkou, učíme tak králíčka čistotnosti. 1x týdně - 1x za měsíc výměna celé podestýlky včetně dezinfekce. Průběžně přidáváme novou podestýlku.